Editura Mitropolia Olteniei prezentă la Târgul de carte Gaudeamus 2013

Editura “Mitropolia Olteniei” participă la cea de-a XII -a ediţie a Târgului de carte „Caravana Gaudeamus – Craiova 2013”, eveniment găzduit de foaierul central al Teatrului Naţional “Marin Sorescu” din municipiu, în perioada 27 februarie – 3 martie. Printre titlurile expuse se numără: „Experienţe mistice la Părinţii Orientali” şi “Iisus Hristos este Acelaşi, ieri şi azi şi în veac”, ambele având autor pe IPS acad. dr. Irineu, „Agenda ortodoxă pe 2013″, „Proloagele pe lunile ianuarie şi februarie”, “Valenţe creştine în gândirea lui Mircea Eliade” – autor prof. dr. Adrian Boldişor, “Oameni şi locuri din istoria Bisericii oltene” – autor diacon drd. Ioniţă Apostolache, “Prohodul Maicii Domnului”, ş.a.

        Cu peste 11.000 de vizitatori care i-au trecut pragul la ediţia din 2012, Târgul Gaudeamus Craiova îşi aşteaptă publicul şi în acest an cu lansări și prezentări de carte, dezbateri, mese rotunde, spectacole, concursuri, dar și cu discount-uri semnificative anunţate de editori şi premii-surpriză la tombolă. Până duminică, 3 martie, iubitorii de carte pot benefica de oferta a 43 de expozanţi – edituri româneşti, dar şi străine, reprezentate în România, distribuitori de carte, instituţii culturale şi de învăţământ ş.a. Tot duminică vor fi decernate și premiile Târgului, printre ele amintim Trofeele Gaudeamus (acordate editorilor) şi Cea mai râvnită carte a Târgului, decernate prin votul publicului exprimat prin completarea unor chestionare distribuite în rândul vizitatorilor pe întreg parcursul Târgului.

       Preşedintele de onoare al ediţiei Gaudeamus de anul acesta este cunoscutul om de teatru Emil Boroghină.