„Paradigma creştină a unei Europe unite“

Timp de două zile, teologi, cercetători, istorici şi oameni de carte din ţară şi de peste hotare s-au întrunit la Mănăstirea Tismana pentru a discuta despre „Dimensiunea istorică şi religioasă a domniei Sfântului Constantin cel Mare şi receptarea ei în actualitate“. Sub genericul „Paradigma creştină a unei Europe unite“, evenimentul a fost organizat cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.

În zilele de miercuri şi joi, 29-30 mai, Lavra Sfântului Nicodim din Tismana a găzduit o serie de activităţi de nivel academic, dedicate evaluării ştiinţifice a perioadei constantiniene, în contextul unui simpozion internaţional dedicat „Paradigmei creştine a unei Europe unite“. Activitatea a fost organizată de Facultatea de Teologie din Craiova, în parteneriat cu Arhiepiscopia Craiovei şi Consiliul Judeţean Gorj.

Sfinţii Împăraţi, „roditori de fapte bune cu rădăcini în patria noastră“

Evenimentul a debutat miercuri, 29 mai, în sala de şedinţe a arhondaricului Mănăstirii Tismana, prin cuvântul de binecuvântare al IPS Părinte Irineu. De faţă au fost prezenţi şi Preasfinţiţii Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, pr. acad. univ. dr. Mircea Păcurariu, Ion Călinoiu, preşedintele Consiliului Judeţean Gorj, precum şi numeroşi profesori de teologie, preoţi şi cercetători din ţară şi de peste hotare, în total 30 la număr. Cu acest prilej, Mitropolitul Olteniei a ţinut să sublinieze necesitatea abordării unei problematici contextuale, legată de viaţa şi realizările celor doi mari sfinţi ai Ortodoxiei. „Este o deosebită bucurie pentru noi întrucât aici, în Lavra Sfântului Nicodim, realizăm acest simpozion dedicat Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, pe care l-am aşezat sub genericul «Paradigma creştină a unei Europe unite». Sfinţii Împăraţi reprezintă pentru noi foarte mult, atât  din punctul de vedere al credinţei creştine în general, cât şi pentru noi, românii, în special. Ei sunt aceia care au dat libertate creştinilor şi nu numai, fiind roditori de multe fapte bune, suficiente ca sfânta Biserică să-i aşeze la loc de cinste. Pentru noi, românii, Sfinţii Împăraţi au rădăcini foarte aproape de patria noastră. De aceea, credem că atât prin activitatea socială, cât şi din punctul de vedere al evlaviei ce-i caracteriza, Sfinţii Împăraţi au fost şi vor rămâne la loc de cinste în sfânta noastră Biserică“, a spus IPS Părinte.

Două lucrări inedite de muzică bizantină la Editura „Mitropolia Olteniei“

Tot miercuri, înaintea sesiunii de prelegeri, Editura „Mitropolia Olteniei“ a lansat cele mai noi apariţii ale sale, două stickuri muzicale, unul dintre ele în formă de amforă, cuprinzând fragmente din slujba Sfinţilor Împăraţi, şi cel de-al doilea, dedicat Sfintei Muceniţe Tatiana diaconiţa, în interpretarea membrilor grupului psaltic al Catedralei mitropolitane „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie“ din Craiova. Moderatorul acestei intervenţii a fost pr. Adrian Boldişor, directorul Editurii „Mitropolia Olteniei“. După prezentare, psalţii craioveni au interpretat un buchet de cântări, imprimate pe aceste discuri.

Conferenţiari de marcă

Sesiunea comunicărilor a fost deschisă de PS Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, care a vorbit despre Sfânta Cruce şi rolul ei în viaţa credincioşilor de ieri şi de azi. PS Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a dezvoltat tema „Omul între libertate şi dragoste, ca daruri ale lui Dumnezeu“. Prima sesiune a fost moderată de pr. prof. acad. dr. Mircea Păcurariu, iar în cea de a doua parte a zilei au mai vorbit prof. univ. dr. Eugen Onicov şi pr. lect. univ. dr. Viaceslav Ciorbă, de la Academia de Teologie Ortodoxă din Moldova, Chişinău, Republica Moldova, pr. lect. univ. dr. Radu Tascovici, cadru didactic la Facultatea de Teologie din Piteşti, pr. lect. univ. dr. Sergiu Popescu – Facultatea de Teologie din Craiova, prof. univ. dr. Gheorghe Dănişor – cadru didactic la Facultatea de Drept din Craiova, prof. univ. dr. Dinică Ciobotea – Facultatea de Istorie din Craiova, pr. prof. univ. Constantin Pătuleanu – Facultatea de Teologie din Craiova, cercetătorul Toma Rădulescu, pr. lect. univ. dr. Gabriel Gârdan – Facultatea de Teologie din Cluj-Napoca etc.

Toate comunicările prezentate vor fi aşezate într-un volum, tradus într-o limbă de circulaţie internaţională şi publicat la Editura „Mitropolia Olteniei“.

Săptămâna viitoare activităţile cultural-academice vor continua în Mitropolia Olteniei prin Simpozionul naţional „Severin – pagini de istorie şi spiritualitate“, organizat la Turnu Severin, cu binecuvântarea PS Nicodim.

Sursa: Ziarul Lumina, Ediţia de Oltenia