27.02.2014 – Editura „Mitropolia Olteniei” reprezentată la Gaudeamus 2014

Şi anul acesta Editura “Mitropolia Olteniei”  este prezentă la Târgul de carte „Caravana Gaudeamus – Craiova 2014”, eveniment găzduit de foaierul central al Teatrului Naţional “Marin Sorescu” din municipiu, în perioada 26 februarie – 2 martie. Printre lucrările prezentate amintim: „Teologie şi spiritualitate în gândirea Sfântului Maxim Mărturisitorul” „Experienţe mistice la Părinţii Orientali” şi “Iisus Hristos este Acelaşi, ieri şi azi şi în veac”, ambele având autor pe IPS Irineu, Mitropolitul Olteniei, „Agenda ortodoxă pe 2014″, „Proloagele pe lunile ianuarie şi februarie”, “Valenţe creştine în gândirea lui Mircea Eliade” – autor prof. dr. Adrian Boldişor, “Teologie şi viaţă isihastă în opera Sfântului Grigorie Palama”, ş.a.

Ajuns la cea de-a XIII – a ediţie, Târgul Gaudeamus Craiova oferă iubitorilor de carte un program variat de evenimente culturale, lansări și prezentări de carte, dezbateri, mese rotunde, spectacole, concursuri, dar și cu discount-uri semnificative anunţate de editori şi premii surpriză la tombolă. Până duminică, 2 martie, iubitorii de carte pot benefica de oferta a 40 de expozanţi – edituri româneşti, dar şi străine, reprezentate în România, distribuitori de carte, instituţii culturale şi de învăţământ.

Târgul Gaudeamus este organizat de Societatea Română de Radiodifuziune în colaborare cu studiourile regionale la Craiova (26 februarie – 2 martie), Cluj-Napoca (9 – 13 aprilie), Timişoara (7 – 11 mai), Mamaia (14 – 18 august).